Jak správně přebalit miminko?

Přebalte své miminko s láskou a hravostí

Čím větší je vaše miminko, tím náročnější úkol je ho přebalit. Zároveň je to ale velký prostor pro hravost, se kterou můžete o své milované dítko pečovat, protože od chvíle, kdy se vaše miminko naučí samo obracet, bude přebalování vždycky dobrodružství. A je jen a jen na vás, zda plné křiku a vzdoru, nebo hry a lásky.


Každé miminko i batole, pokud ještě stále používáte pleny, je třeba několikrát denně přebalit. Pro mnohé maminky je to každodenní boj s rozdováděným a nepolapitelným potomkem ve stylu: Chyť si dítě. Samozřejmě, že záleží na věku dítěte a trpělivosti maminky, jak vše bude probíhat. Napadlo vás ale už, jak hezké by každé přebalování mohlo být, kdybyste své děťátko zapojila a vše pojala hravě. Ano, samozřejmě, hezky se to píše, maminky na mateřské jsou často unavené tak, že na některé serepetičky už zkrátka nemají energii. Když se ale při přebalování nebudete se svým děťátkem muset neustále takto potýkat, energie budete mít daleko víc.

Vždy mějte všechno připravené a po ruce

Vemme to ryze prakticky. Bod číslo jeda: Vždy mějte všechno připravené po ruce. Máte-li menší miminko, nemůžete ho nechávat samotné. Je-li vaše dítko trošku větší, bude utíkat nebo vám všechno brát. Je tedy dobré mít vše při ruce a zároveň mimo dosah miminka.


Pravdou je, že děti během přebalování moc nezabavíte. A čím je přebalování rychlejší, tím lépe. Neměl by se z něj ale stát sprint. Mnoha maminkám funguje v takových chvílích, krom toho, že si se svým miminkem povídají, začít mu zpívat. Nebo si s ním zpívat. Má vaše děťátko oblíbenou písničku? Pak sem s ní. U větších dětí funguje si s nimi hrát, pomazlit se a třeba je i polechtat.


Větší miminka a batolata si můžou během přebalování hrát

Tuhle radu zná dozajista mnoho maminek od svých matek a babiček. Zabavte miminko tím, že mu dáte do ruky nějakou hračku nebo třeba i krém, kterým mu mažete zadeček. Každé dítě má z tohoto pohledu dvě vývojové fáze: Předtím než se naučí otevírat mastičku. A potom.


Je-li vaše dítko v té první fázi, je vše daleko snazší. Prostě si hraje s tubou nebo kelímkem a pokouší se přijít na to, co s tím. Všechno si osahá, nejlépe ochutná, pokusí se tubičku prokousnout svými třemi prvními zoubky. A je na chvilku zabaveno.


Pakliže už umí mastičku otevřít, začíná opravdová zábava. Ať už má mastička odklopné víčko nebo takové to sundavací, však jistě víte, jaké mám na mysli, často se po jeho otevření snaží do celého přebalování zapojit. A tak je někdy po přebalování potřeba převléct nejen své miminko, ale i samu sebe. Všechno je od mastičky. Doslova všechno.


Větší děti s maminkami někdy také nadšeně spolupracují. Přinesou si samy čistou plínku. Hrají si. Někdy ta hra sice vypadá tak, že po sundání plínky dítko okamžitě utíká a největší legrací je pro něj, že s ním maminka běhá po bytě. Ale co, zkuste si i tuhle hru se svým milovaným prckem občas užít. Udělejte mu radost, ukažte mu lásku. Vždyť toho – „Ne, nemůžeš. Ne, nedělej. Ne, nesmíš.“ - za svůj život jistě uslyší víc než dost.


Rady čistě praktické

Většina maminek si na rady starších žen, svých matek a babiček, pro své miminko zprvu kupuje i zásyp. Brzy ale zjistíte, že zásyp byl naposledy potřeba, když jste byly malé vy samy. A že poslední žena, která ho používala, byla skutečně vaše maminka.


Mastičky dnes všechno úplně zastoupí. V zásadě je třeba mít při ruce dva druhy – mastičku preventivní a mastičku na opruzeniny. Když jsou děti malinké, je dobré použít na zadeček mastičku při každém přebalování. Čím jsou větší, tím méně.


Používáte-li při přebalování k očištění zadečku svého miminka ubrousky, pak vyberte ty neparfemované a hypoalergenní, ať zbytečně nedráždíte jeho citlivou kůži. V praxi ale většinou zjistíte, že nejlepší a nejpraktičtější je používat látkové žínky. A jednoduše je prát. Je to levnější a citlivější k zadečku vašeho miminka. A větším dětem můžete jednoduše zadeček mýt ve vaně. Kdo by si takhle přes den nechtěl hrát na piráty nebo na vodopád, co říkáte?

16. 2. 2017