Did you know about the diaper influence on the child’s hip development?

Pozitivní vliv dětských plen na vývoj kyčlí

Narození děťátka patří k nejkrásnějším okamžikům v životě ženy a všichni rodiče si přejí, aby jejich miminko bylo hlavně zdravé. Sérii základních vyšetření, která mají odhalit případné nesrovnalosti, novorozenec absolvuje už v porodnici. Jedno z nich je zaměřeno na správný vývoj kyčlí. Není důvod se ho bát, v drtivé většině případů je vše v pořádku. Pokud se přeci jen určitá odchylka ukáže, ani pak nemusejí maminky zoufat. Lékaři poradí, jak při přebalování kojence postupovat.

Zatím není úplně jasné, proč se některé děti rodí s dysplazií kyčelního kloubu a jiné ne. Ukazuje se, že častěji tím trpí dívenky, prvorozené děti a ty, co mají vyšší porodní hmotnost. Stav kyčelního kloubu se kontroluje opakovaně. První vyšetření lékaři provedou zhruba 2. až 4. den po porodu, na další si pozvou rodiče s miminkem v 6. týdnu, třetí, poslední, probíhá obvykle mezi 12. a 16. týdnem.

Vyšetření je bezbolestné a šetrné, nicméně miminko pláče, protože je mu manipulace s nožičkami nepříjemná. Kromě tohoto mechanického posouzení hybnosti kloubu se provádí i vyšetření ultrazvukem.

Pokud jde o drobné odchylky ve vývoji, rodiče dostanou instrukce, jak miminku uvazovat pleny, aby kyčelní kloub byl vůči kyčelní jamce ve správné poloze. Není to nic složitého a pokud se rodiče řídí doporučením důsledně, další kontrola obvykle potvrdí, že je vše na dobré cestě. 

Dříve, když se ještě používaly výhradně látkové pleny, se dvě až tři složily každá na třetiny, pak se položily na sebe a tento široký pruh látky zajistil, že nožičky miminka byly od sebe vzdálené tak, aby se kyčle mohly dobře vyvíjet. Říkalo se tomu „široké balení“. S tím, jak se stav miminka postupně lepšil, maminky pleny ubíraly, takže místo tří používaly dvě a pak už jen jednu.

Nejedna maminka si není příliš jistá, jak postupovat, když používá jednorázové pleny a obává se, že se tohoto pohodlí bude muset vzdát. Tyto pochybnosti jsou zbytečné. K oddálení nožiček postačí, když se látková plena uváže na plenu jednorázovou. Ze začátku to sice vyžaduje trochu trpělivosti z obou stran, ale jakmile si na to novorozenec zvykne a maminka získá potřebnou rutinu, je vyhráno. Toto je ale jen obecný postup. Každý lékař rodičům podrobně vysvětlí, jak mají o miminko s dysplazií kyčelního kloubu pečovat, a to s ohledem na jeho individuální zdravotní stav. 

7. 2. 2017